Şebeke yönetiminde altı önemli alan vardır:

  1. Yazılım yönetimi : Bu ağınızda yüklü olan veya bulut hizmetleri yoluyla erişilen yazılımın bakımını içerir. Yüklü yazılımı takip etmek, önemli güncellemeleri uygulamak ve yeni sürümler hazır olduğunda yükseltip yükseltmemeye karar vermeyi içerir.
  2. Donanım yönetimi : Ağınızı oluşturan fiziksel ekipmanı muhafaza etmeniz gerekiyor. Bu, sunucuları incelemek, havalandırma kanallarındaki tozları temizlemek ve kesintisiz güç kaynakları ve yedekleme sürücüleri gibi temel donanımları test etmeyi içerebilir.
  3. Cihaz yönetimi : Donanım yönetimine ek olarak, ağınıza bağlanacak çeşitli aygıtlarla ilgili bir işlem yapmanız gerekir. Büyük olasılıkla dizüstü bilgisayarların, akıllı telefonların ve tabletlerin geniş bir dizi erişimi isteyecek ve bazıları da çalışanların sahibi olacak. Bu nedenle, güvenlik kimlik bilgilerini merkezi olarak yönetme yeteneğinize sahip olmak hayati önem taşımaktadır.
  4. Dosya yönetimi : Bir sunucuda merkezi bir dosya deposu işletirseniz, özellikle dosya yönetimi, sisteminizdeki tüm dosyaları düzenli tutmayı, geçici dosyaları silmeyi ve eski veriyi arşivlemeyi gerektirir, böylece yeni dosyaları kaydedecek bir yer var demektir. Bu görevler, Dropbox gibi bulut tarafından barındırılan dosya depolama hizmetleri de kullanıldığında da önem taşır.
  5. Güvenlik yönetimi : Dijital çağda BT ağınızı güvenli ve siber tehditlere karşı korumak çok önemlidir. Güvenlikle ilgili görevler yedeklemeleri çalıştırma ve test etme, virüsleri düzenli olarak tarama ve güvenlik duvarınızı test etme işlemlerini içerir.
  6. Kullanıcı yönetimi : Çalışanları, ne yapmaları gerektiğine bağlı olarak farklı erişim seviyeleri sağlayarak, personel çıkarken erişim haklarını kaldırarak ve insanların hangi dosyaları değiştirebileceğini kontrol ederek, yönetimi azaltabilir ve ağınızın güvenliğini daha da artırabilirsiniz.
  7. Bulut Yönetimi : Bulut altyapınızın her yönünü yönetmek için gerekli becerilere ve tecrübeye sahibiz.

 

Düzenli olarak gerçekleştirilen ağ yönetimi ve bakım ihtiyaçları büyük zaman almaz veya aksamaya neden olmaz.